Web:
Öland på Internet AB



MEDLEMSLISTA 2017
För att få mer information om respektive konstnär - klicka på namnet.
Karta nr: Deltagare:
Telefon:
11 Adner Malin - Keramiker
Atelje Sockerbruket
Köpmangatan/G:a Sockerbruksområdet
(infart vid ICA)
386 50 Mörbylånga
malin@adnerform.se
www.adnerform.se
070-2476530
12

Alm Stina- Skulpturer, måleri
Gamla Sockerfabriken(Mitt emot ICA)
386 50 Mörbylånga

070-5642165

25 Apelmo Lars - Trä, möbler o objekt
Seby 104
388 64 Degerhamn
lars@apelmo.se
0709-955390

31

Björk Haidi - Textil, glas
Lilla Brunneby 117
386 62 Mörbylånga
Haidi.Bjork@telia.com
0485-44188
27 Eriksson Katarina - Måleri
Skärlöv 206
386 62 Mörbylånga
0704-952402
26 Eriksson Leif-Robert - Måleri
Skärlöv 206
386 62 Mörbylånga
08-7400124
0704-952402
1 Ersbacken Anneli - Måleri o Betong
Torslunda 108
386 96 Färjestaden
anneliers@hotmail.com


076-8489895
20 Hedin Adam - Måleri, skulptur
Kastlösa 116
386 61 Mörbylånga
www.atelje3hedin.se
adam@oland.in
0485-42011
0733-600140
28 Hedin Anita - Textil, måleri
Slagerstad 119
386 62 Mörbylånga
mail@anitahedin.info
www.anitahedin.info
0480-431573
070-554 93 42
16 Hedin Mona - Textil
Västerlånggatan 12
386 50 Mörbylånga
www.atelje3hedin.se
mona@atelje3hedin.se
0485-40900
17 Hedin Pekka - Måleri
Västerlånggatan 12
386 50 Mörbylånga
www.atelje3hedin.se
pekka@atelje3hedin.se
0768-540900
15 Henell Lars - Måleri
Storgatan 9
386 50 Mörbylånga
larshenell@hotmail.com

0485-41382
13 Huber Betina - Glaskonstnär
Storgatan 13
386 50 Mörbylånga
artist@betinahuber.com
www.betinahuber.com
0735-360059
22

Janson Theo - Skulptur - Grafik
Ventlinge 124
386 63 Degerhamn
konst@theojanson.se
www.theojanson.se

0703-210051

19 Johansson Lars-Roland - Måleri
Lilla Dalby, Kastlösa
386 61 Mörbylånga
0703-27 93 44
10

Johansson Ulf - Keramik
Resmo krukmakeri 113
386 60 Mörbylånga
resmokrukmakeri@telia.com
www.resmokrukmakeri.se

0485-41576
8

Leijon Irene- Textil
Skräddaregatan 3,
Stora Frö, 386 60 Mörbylånga
info@ireneleijon.se   
www.ireneleijon.se

070-2244818
24

Magnusson Bodil Glas, skulptur, bild
Nygård, Seby 102
386 64 Degerhamn
mail@bodilmagnusson.se
www.bodilmagnusson.se

073-4447905

7 Malmström Maria - Keramik
Stora Frö bygata 20
386 60 Mörbylånga
maria.malmstrom@telia.com
0485-36354
14 Mörnerud Bo- Måleri
Västerlånggatan 3
386 50 Mörbylånga
0485-41241
25 Nilsson Peter - Måleri
Mellby 105,
386 64 Degerhem
0485-664015
5 Ohlen Ann-Charlotte - Måleri
Eriksöre 6297, 386 93 Färjestaden
info@anncharlotteohlen.se
www.anncharlotteohlen.se
0485-38467
29 Olderius C-G - Måleri, stenbilder
Slagerstad 119
386 62 Mörbylånga
0485-44123
08-6448438
30 Olsson P-G - Keramik
Lilla Brunneby 117
386 62 Mörbylånga
Formgiveriet.oland@telia.com
0485-44188
9 Scharp Karin- Keramik
Resmo krukmakeri 113
386 60 Mörbylånga
resmokrukmakeri@telia.com
www.resmokrukmakeri.se
070-2712244

32

Thurborg Sonja - Keramik. måleri
Södra Sandby 117
386 92 Färjestaden
www.checkpoint-oland.com/sonia
0485-33013
6

Tråcklare Kristina - Textil, måleri
Köpmangatan 7A
38650 Mörbylånga
k.tracklare@gmail.com

0704-561088

18

Zetterström Birgitta - Måleri, grafik, foto
Esplanaden 10,
386 50 Mörbylånga
form@birgittazetterstrom.se
http://www.svenskakonstnarer.se/galleri/birgittazetterstrom
0485-48149,
0761-992212
  VILANDE MEDLEMMAR 2017  
21

Crandell Birgitta  - Skulptur, akvarell
Kastlösa 207
386 61 Mörbylånga
birgitta.crandell@telia.se

0485-41111
0722-333699

4 Ekström Göran- Måleri
Eriksöre 106
386 93 Färjestaden
S:t Eriksgatan 108
113 31 Stockholm
ge@goranekstrom.se
www.goranekstrom.se
0485-38858



08-300844
3 Lindstedt Elisabeth - Måleri
Kalkstad 409,
389 93 Färjestaden
e-lindstedt@telia.com
0485-38027

070-6815828
23 Magnusson Ylva - Skulptur, installationer, textil
Torngård 115
386 64 Degerhamn
ylva@ylkaform.se
076-1629431
2 Richert Lena- Grafik, fiberkonst o måleri
Kalkstadsgatan 4
386 93 Färjestaden
E-mail: lena.richert@hik.se
0485-38128

073-774 02 21